Treść strony

EURYDYKA Teatr Biuro Podróży

Reżyser: Paweł Szkotak
Plac przed Sceną Witkacego, ul. Szymony (spektakl plenerowy)

Najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem.
W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?
Pandemia stała się naszym pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Wkrótce będziemy odbudowywać nasze życie. Wyjdziemy z domu i tak jak nasi bohaterowie, będziemy potrzebować miłości i odwagi.

Zapisy na spektakl przez formularz google

AKTORZY:

  • Bartosz Borowski
  • Łukasz Kowalski
  • Maja Osińska
  • Paweł Stachowczyk
  • Marta Strzałko
  • Tomasz Wrzalik
  • Maciej Zakrzewski
  • Scenografia – Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska Pieprzyk, Michał Wielopolski
  • Muzyka – Łukasz Matuszyk
  • Reżyseria – Paweł Szkotak

Premiera – 18.06.2021r.

O Teatrze

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 20 autorskich spektakli, w tym dziesięć widowisk plenerowych.

Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich). Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki, a w 2014 Złoty Krzyż Zasługi. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku Teatr Biuro Podróży otrzymał w Edynburgu nagrodę Archanioła – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na wszystkich równolegle odbywających się festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na edynburskich festiwalach. Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który tę nagrodę otrzymał.

TBP prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale również działalność edukacyjną polegającą na pracy z artystami i grupami teatralnymi na świecie: warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne. Aktorzy Teatru Biuro Podróży prowadzili wielokrotnie warsztaty teatralne i aktorskie w Polsce, Anglii, Rosji, USA, Izraelu, Indiach, Iranie, Libanie, Kolumbii, Uzbekistanie, Białorusi, Ukrainie. Organizowali projekty z zagranicznymi partnerami: Festival.org / Londyn/UK, the Belgrade Theatre/Coventry/UK, Imagineer Production/ Coventry/UK, National Theatre/Londyn, Buechner Buehne/Niemcy, Theatre Action/Francja, Compagne Malabar/Francja, Helix Theatre/Ateny/Grecja, Arabesky/Charków.

Teatr współpracował i współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutami Polskimi w m.in. Kijowie, Mińsku, Londynie, Paryżu, Brukseli, Nowym Jorku, Bukareszcie, Delhi i Moskwie, ambasadami RP, uniwersytetami w Edynburgu, Bejrucie, Phoenix/USA, Warwick University w Anglii, Sangheeta Nataka Academy w Kerali/Indie oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.