Treść strony

Gość specjalny: Koniec świata wg „Zwierza” – Spotkanie z Wojciechem Kurtyką

Wojtek Kurtyka(ur. 25 lipca 1947) – taternik, alpinista, himalaista, przedsiębiorca, inżynier elektronik. W roku 2016 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.

Wybitny wspinacz, o ogromnym wpływie na wspinaczkę, człowiek będący legendą już za życia, a zarazem – legendę tę kształtujący nie tylko poprzez dokonania, ale i swą niechęcią do stania na piedestale. Tworzy własne zasady, windując ideę wspinania ku estetyce i duchowej elewacji.

Jako wspinacz skalny osiągał najwyższe poziomy trudności, zaś jako taternik i alpinista kierował swoje zainteresowanie ku estetycznym, klarownym liniom, wytyczanym w najczystszym, alpejskim stylu. Co więcej, posiadł rzadką wśród wspinaczy umiejętność pięknego wyrażania swych przeżyć i myśli, wpisując się na stałe w nurt literatury górskiej dzięki swym esejom oraz opowieściom biograficznym: Trango Tower i Chiński Maharadża. Jakby tego było mało, Kurtyka stworzył skalę wspinaczkową, która na stałe zagościła w polskich przewodnikach. Jest synem Tadeusza Kurtyki, pisarza publikującego pod pseudonimem Henryk Worcell. Wegetarianin