HIC SUNT DRACONES Divadlo Continuo

Gdzie idą wszystkie nasze myśli, kiedy zamykamy oczy w nocy? Kiedy wszystko, co niewyobrażalne w ciągu dnia, budzi się do życia, a nasze ciała stają się tylko materią. Co się dzieje, gdy rano wychodzimy z pokoju, zostawiając wszystkie te marzenia, lęki i ukryte pragnienia samym sobie?
Podobno nie mamy tylko jednego ja, mamy kilka. W życiu codziennym te jaźnie celowo pośredniczą i ograniczają się nawzajem, aby w społecznie akceptowalny sposób radzić sobie z codziennymi sytuacjami. Co się stanie, jeśli jedna z tych nieocenzurowanych jaźni uwolni się od innych, jeśli stanie się autonomiczna? Krajobraz, w którym to wszystko się rozwija, to niezbadane terytorium, terra incognita.
Starożytni kartografowie twierdzili, że w tych niezbadanych obszarach świata żyją fantastyczne potwory i smoki. W Hic Sunt Dracones części ludzkiego ciała, przedmioty i materiał łączą się, tworząc niewyobrażalne krajobrazy, byty i historie. Nie jest to jednak podróż w odległe regiony czy fantastyczne utopie, ale podróż do własnych umysłów i ukrytych zakamarków naszych dusz.
- reżyseria: Pavel Štourač
- występują: Diana Khwaja, Ludmila Ješutová, Kateřina Šobáňová i Natália Vaňová
- koncepcja wizualna/scenografia: Helena Štouračová i Pavel Štourač
- projekt muzyki/dźwięku: Jakub Štourač
- oświetlenie: Tomáš Morávek
- produkcja: Anna Davis
- rezerwacje: Nikola Križková
Premiera: 13.06.2020 r.
Divadlo Continuo
Ta jedna z czołowych grup teatralnych w Czechach i jedna z ciekawszych na scenie europejskiej jest międzynarodową niezależną, profesjonalną grupą teatralną, która od 1995 roku ma stałą siedzibę w małej wiosce Malovice, 25 km od Czeskich Budziejowic, w byłym folwarku o nazwie Śliwkowy dwór. Gdyby chcieć określić miejsce Divadlo Continuo, mając za wzór teatry polskie, to najbliżej im do Gardzienic i Wierszalina – zarówno od strony dramaturgicznej, jak i warsztatowej.
W jej skład wchodzą Czesi, Włoch, Greczynka, Szwajcarka, Słowak. Jest to typ komuny teatralnej, która tworzy z dala od mediów i zgiełku miasta, a swoje dokonania prezentuje w nietypowych miejscach, często w plenerach (grają dla okolicznych mieszkańców), starych dworach, nieczynnych fabrykach, historycznych budynkach, oraz na międzynarodowych festiwalach. Do codziennej regularnej pracy aktorskiej należą
szkolenia, warsztaty, zajęcia aktorskie, szkolenia emisji głosu i technik tańca, jak również indywidualne i wspólne laboratorium i prace badawcze. Teatr w ten sposób świadomie nawiązuje do tradycji artystycznej drugiej reformy teatru.
Podstawą inscenizacji Teatru Continuo, który inspiruje się również tradycją renesansowych i barokowych teatrów ulicznych jest ruch, muzyka, śpiew i taniec, uzupełniony teatrem lalkowym, wyrazistym rekwizytem. Ważną inspiracją dla teatru Continuo są także ballady ludowe, które zespół wykorzystywał zarówno w spektaklach teatralnych jak i przedstawieniach ulicznych. Nie brakuje też sztuki ulicy – ognia, wody, gry ciałem, drewnianych konstrukcji, ale ważniejsza niż elementy sztuki cyrkowej jest tu bliskość z widzem. Są to inscenizacje, które krytycy nazwali „nowym środkowoeuropejskim zjawiskiem obrazowania”. Inscenizacje Divadlo Continuo są praktycznie niemożliwe do sklasyfikowania z uwagi na specyficzną poetykę tego teatru – łączenie elementów poetyki onirycznej z elementami cyrku i teatru lalkowego. Dla twórców teatru Continuo nie jest jednak zbyt ważne, w jaki sposób określa się ich teatr. Ważniejsze od kwestii estetyki i stylu jest dla nich wyszukiwanie tematu i jego przetwarzanie – musimy razem pracować, uczyć się, rozwijać, coś nas musi zaskakiwać. Chcemy też dzielić się naszą pracą z publicznością – mówią.
Twórcami Divadlo Continuo są Helena i Paweł Štourač, który w 1990 roku rozpoczął pracę na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej w Pradze, a w 1992 wyjechał do południowych Czech i w 1993 r. założył teatr Continuo. W 1995 roku zespół otrzymał stałą siedzibę w Malovicach, gdzie wystawia swoje sztuki i skąd wyrusza w świat, zdobywając uznanie publiczności i krytyki teatralnej wyróżniającej go wieloma nagrodami (zwłaszcza spektakl Spettatori, obsypany w 2008 nagrodami włoskimi i słowackimi).
Divadlo Continuo jest kolektywem otwartym, który współpracuje z wieloma artystami – aktorami, muzykami oraz innymi grupami teatralnymi. Artyści teatru przygotowują przedstawienia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zespół uczestniczył w wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach, m. in. we Francji, Holandii, na Węgrzech, w Polsce, w Niemczech, Słowenii, Szwajcarii, Południowej Korei i USA.