Treść strony

Koncert: „Księżyc”

Księżyc

Historia tej grupy muzycznej, wykonującej „muzykę dla dziewcząt o oczach jak jeziora” jest bardziej osobliwa niż jakiejkolwiek innej działającej w ciągu ostatnich 30 latach. Warszawski zespół wywodzi się z Teatru Poga, a teatralny duch przenika występy grupy po dziś dzień. Grupa powstała na początku lat ’90 XX wieku zostawiła za sobą nieliczne nagrania, wydane przede wszystkim w legendarnej OBUH Records Wojcka Czerna.

Po wydaniu albumu w 1996 albumu „Księżyc”, grupa przechodzi w stan hibernacji, jednak pamięć o performatywnych i parateatralnych występach w nietypowych przestrzeniach oraz unikalnej muzyki inspirowanej minimal music, tradycyjnymi pieśniami ukraińskimi i białoruskimi, post-psychodelią muzyką gotycką i fake folkiem nie przeminęła. Co więcej muzyka Księżyca przetrwała próbę czasu, a sława grupy-enigmy wykroczyła znacznie poza granice kraju. W 2013 roku brytyjska wytwórnia Penultimate Press wydała reedycję jedynego albumu Księżyca.

W 2015 roku, po 19 latach formacja wydaje swoją drugą płytę „Rabbit Eclipse”. Album ten znalazł się w szczycie podsumowań zagranicznych (m. in. Quietusa) oraz krajowych serwisów muzycznych. Od tego momentu Księżyc powrócił do regularnego koncertowania.

Zespół w 2019 roku tworzą:
Agata Harz (wokal, obiekty),
Katarzyna Smoluk-Moczydłowska (wokal, obiekty, instrumenty klawiszowe),
Lechosław Polak (akordeon, instrumenty klawiszowe),
Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, lira korbowa, skrzypce)
oraz Robert Niziński (klarnet, instrumenty klawiszowe, obiekty).

KsiężycKsiężycKsiężycKsiężycKsiężyc