Treść strony

Teatr Pieśń Kozła – PIEŚNI LEARA

Reżyser: Grzegorz Bral
Scena Witkacego, Teatr Witkacego
Kilka kobiet ubranych na czarno klęczy na czarnej scenie przy czarnych krzesłach, wystukuje na nich rytm i śpiewa.

Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

Międzynarodowa premiera Pieśni Leara odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu
w sierpniu 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. Pieśni Leara zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez The List.

  • Reżyseria: Grzegorz Bral
  • Muzyka: Jean-Claude Acquaviva, Maciej Rychły
  • Obsada

  • Anu Almagro, Anna Grycan, Monika Dryl, Natalia Voskoboynikov, Katarzyna Janekowicz, Olga Kunicka, Volodymyr Andrushchak, Mikołaj Bońkowski, Sebastian Mach, Dimitris Varkas, Łukasz Wójcik, Bogdan Koca and Maciej Rychły

RECENZJE SPEKTAKLU:

Czasopismo „Teatr”

Z tak gorącym ładunkiem uczuć rozpaczy, bólu, nadziei i wiary w zbawienną rolę miłości nie spotkamy się w teatrze. Ale to nie teatr, lecz żywy, choreiczny rytuał misteryjny. To opus magnum Teatru Pieśń Kozła ma silne własności terapeutyczne, nawet znajomi ironiści otwarcie płakali na spektaklu. Śpiew jest nad wyraz piękny, znakomicie rozpisany na głosy i niezwykle przejmujący.
Jacek Dobrowolski

Culture.pl

To nie jest tradycyjne przedstawienie. Awangardowy zespół z Wrocławia historię Króla Leara opowiada korsykańskim rytmem i energią zderzającą się na scenie ze średniowiecznymi wielogłosami gregoriańskimi. Zamiast dialogu – oratorium. Poruszająca gra uczuć wyrażona w 12 pieśniach, zabierająca widzów w oczyszczającą podróż do muzycznych korzeni szekspirowskiego dramatu.
A. Legierska

Premiera: 28 września 2012