Treść strony

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne vol. 9

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w imieniu Organizatorów zaprosił na dziewiątą edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”,  które odbyły się od 20 do 26 września. Tym razem zastanawialiśmy się nad istotą melancholii i depresji.

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom program zakładał spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych. Zaprosiliśmy spektakle teatrów polskich jak i zagranicznych.

Na deskach Teatru Witkacego zobaczyliśmy spektakl legendarnego NEEDCOMPANY (międzynarodowego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego teatralnego kolektywu artystycznego założonego w 1986 roku w Brukseli przez Jana Lauwersa, flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego), dwa spektakle ze Słowacji – wizyjny „Stalker” Teatro Tatro i kameralny „Chiński maharadża” Divadlo Kontra, plastyczną „Gerdę” Teatru Osobniak z Sankt Petersburga, krakowski Teatr KTO czy plastyczny Teatr Animacji z  Poznania. Prezentacjom towarzyszyła unikatowa WYSTAWA prywatnej kolekcji prac Salvador Dali do „Boskiej komedii” Dante Alighieri’ego.

Pojawiły się koncerty – m.in. zespołu Księżyc, multiinstrumentalisty Mirosława Muzykanta, warsztaty, pokazy filmów w przytulnym Kinie Miejsce. Nie zabrakło również występu gospodarzy Prezentacji, którzy zaprezentowali swój spektakl w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, ani też niewątpliwej atrakcji – takiej jak wspólna – artystów, gości i widzów – wyprawa tatrzańska.

Jak co roku spotkaliśmy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki – mieliśmy okazję porozmawiać o psychologii, walce z melancholią, sposobach pokonania depresji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Prezentacje przygotowano dzięki współpracy z Urzędem Miasta Zakopane, Województwem Małopolskim oraz Zakopiańskim Centrum Kultury.

Koncepcja artystyczna ZPA „Pępek Świata” – Andrzej St. Dziuk
Koordynator artystyczny – Marzena Wnuk
Plakat: Jacek Staniszewski