Treść strony

Gość specjalny: Jerzy Skolimowski

Prowadzenie: Jacek Żakowski

To wydarzenie zakończyło się 13 październik 2018

Scena Atanazego Bazakbala - Kawiarnia Witkacy

Jerzy Skolimowski – reżyser filmowy, scenarzysta, aktor. Także poeta i malarz. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1963 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Już filmami szkolnymi zwrócił uwagą krytyki. Za etiudę „Boks” otrzymał Grand Prix na MFF o sporcie w roku 1962 w Budapeszcie. Jako scenarzysta debiutował w 1960 filmem „Niewinni czarodzieje” (reż. Andrzej Wajda), jako reżyser filmu fabularnego w 1964, realizując „Rysopis”. Film ten powstał w nietypowy sposób, został złożony z kilku kręconych w odstępach czasowych filmów studenckich. Od roku 1967 Jerzy Skolimowski mieszka i pracuje za granicą, we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA, ostatnie 17 lat w Kalifornii. Od kilkunastu lat nie realizował filmów, zajmując się malarstwem. Jest autorem tomików wierszy „Siekiera i niebo” (Warszawa 1959), „Gdzieś blisko siebie” (Warszawa 1958). Jerzy Skolimowski jest m.in. laureatem nagród: Grand Prix w roku 1966 za film „Bariera” na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo, Złotego Niedźwiedzia za film „Start” w 1967 roku na MFF w Berlinie, Nagrody Jury za scenariusz do filmu „Fucha” w 1982 roku w Cannes. Za długo przetrzymywany przez cenzurę film „Ręce do góry” otrzymał w 1981 nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W roku 2003 (za rok 2002) został laureatem „Orła”, nagrody przyznanej mu za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską”. Za reżyserię filmu „Cztery noce z Anną” w roku 2009 powtórnie otrzymał „Orła”. Jerzy Skolimowski otrzymał Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2016.

W 2018 został laureatem konkursu Wybitny Polak, przyznawanej osobom, które swoją działalnością oraz sukcesami promują wizerunek Polski i Polaków na świecie.

Jacek Żakowski – komentator POLITYKI, autor serii wywiadów „Rozmowy Żakowskiego” oraz publicystyki na temat polityki krajowej, ekonomii i problematyki globalnej. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas. Gospodarz Poranka Radia TOK FM, okazjonalny komentator „Gazety Wyborczej”. Autor kilkunastu książek i laureat licznych nagród, m.in. dla Dziennikarza Roku (1997) w plebiscycie miesięcznika „Press”, dwóch Wiktorów i nagrody Pen Clubu.