Treść strony

Koncert: „Miniatures” Mirosław Muzykant

Mirosław Muzykant

Mirosław Muzykant – fortepian, instrumenty perkusyjne
Michał Borowski – saksofon, flet

Mirosław Muzykant – kompozytor, aranżer, perkusista. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Zabrzu w klasie perkusji i studia I i II st. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Muzyki. Początkowo prowadził swoją karierę jako perkusista, wykonując wiele gatunków muzycznych, w różnych stylistycznie zespołach, projektach i przedsięwzięciach. Brał udział w wielu konkursach  zajmując czołowe miejsca w festiwalach i koncertach. W 1995 roku udał się do USA Phoenix AZ. gdzie poznał tamtejszą scenę i nawiązał kontakty z wieloma muzykami oraz impresariatem. Dwa lata później nagrywa  album z Ericiem Marienthalem (Chick Corea). Następnie współtworzy zespół Impresje. Inspiracje. Incorpore łączący muzykę klasyczną, jazz, electro, wraz  z elementami  tańca współczesnego. W roku 1998 zostaje członkiem legendarnego zespołu SBB z gatunku rocka progresywnego, koncertując w największych salach koncertowych w  kraju i za granicą. Następnie rozpoczyna swoja działalność kompozytorsko-dyrygencką. W 1998 tworzy i prowadzi  Mirosław Muzykant Ensemble liczący przeszło 80 osób (Chór, Orkiestra kameralna, Kwartet fletowy, Teatr Tańca,  Zespół perkusyjny. bas, gitara, piano, sax, vibrafon, wokal) składający się z młodych wykonawców pełnych pasji oraz uznanych gwiazd muzyki. Wykonuje własne opracowania i aranże dzieł wielkich kompozytorów różnej epoki (min. Caroubel, Bach, Handel, Prokoview, Szostakowicz) dopisując dodatkowo własne tematy i linie melodycze. Tworzy również własne kompozycje.  Ensemble daje liczne koncerty w kraju i zagranicą.Jego twórczość zwraca uwagę Prof. Józefa Patkowskiego (twórcy studia eksperymentalnego polskiego radia w 1957 r.) który rekomenduje go wielu osobom z dziedziny nauki, muzyki i sztuki na świecie (min. na University of Southern California) gdzie przebywa z wizytą w Polish Music Center poznając wiele wybitnych osobowości. Po powrocie powstają kolejne kompozycje (min muzyka do filmu „Zamach” (Assault).

Muzykant bierze udział w International „Music for Citizens” Rotherham Ang. oraz rozpoczyna wieloletnie przygotowania do „E Pluribus Unum” (33 var. in 3 chap.) DVD nagranego w 2010 r.  Materiał ten ukazuje pionierskie metody i nowe możliwości wykonawcze przez solistę, na zestawie perkusyjnym, nie mające do tej pory miejsca w muzyce. Tworzy „Polimetriorytmie” (nowe określenie muzyczne) gdzie podczas jednego utworu perkusista wykonuje partie wielu metrum, rytmów w różnych tempach w czasie rzeczywistym!

W 2013  współtworzy kwartet z Józefem Skrzekiem (SBB) – piano
Stevem Kindlerem (Mahavishnu Orchestra) 9 sting viol.
Stevem Schroyderem (Tangerine Dream) electonic, tworząc w naszym Teatrze niezapomnainą muzykę do spektaklu „HALNY. Niebezpieczne sny ” w reż. A.Dziuka

W 2014 zostaje zaproszony do udziału w koncercie autorskim „twórcy Śląska” i ponownie wyjeżdża do USA na zaproszenie Portland Rec. Studio OR. gdzie komponuje i nagrywa utwory wokalno- fortepianowe (Saeeda Wright, Emmanuel Henreid) praca w sekcji rytmicznej ( Damian Erskine) jak i nad muzyką Fusion. W roku 2016 zainspirowany  szkicem „Człowiek Witruwiański” Leonarda Da Vinci nagrywa video „Kwadratura  Koła” (Squaring The Circle) Jest to zestaw podstawowych ćwiczeń na koordynacje ruchową. Następnie powstają 24 miniatury na fortepian, różne ich opracowania w duetach (wokal, skrzypce, saksofon) Sonata na sax (Michał Borowski) i fort. (Wiara Nadzieje Miłość) cykl nowych impresji fortepianowych. Posiada w swoim dorobku kilkadziesiąt nagrań, w tym płyty platynowe i złotą.

Aktualnie powstają dalsze kompozycje na fortepian, a od 2017 roku przygotował i wykonał na perkusji przeszło 130 utworów w różnej stylistyce …